Jakie leki można stosować u dzieci na przeziębienie?

Przeziębienie może się przytrafić dzieciom w każdym wieku. Przede wszystkim, narażone są na nie dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola lub mają w takim miejscu rodzeństwo. Wielu rodziców zastanawia się wówczas, jakie leki na przeziębienie mogą podawać swoim maluszkom, aby im nie zaszkodzić. Oczywiście, najlepszym wyjściem jest wizyta u lekarza, jednak w przypadku delikatnego przeziębienia lepiej unikać szpitali i przychodni, ponieważ można tam złapać znacznie gorsze bakterie i wirusy.

Nie kupuj leków dla dorosłych!

Przede wszystkim, należy zawsze wybierać leki na przeziębienie przeznaczone dla małych dzieci. Nie powinno się nigdy podawać innych środków, jeżeli nie zaleci tak lekarz. Nigdy na własną rękę nie wolno też podawać dziecku antybiotyków. Lekarze ostrzegają, że wszystkie lekarstwa najlepiej podawać zgodnie z zaleceniami znalezionymi w ulotce. Przede wszystkim, ma to znaczenie podczas podawania paracetamolu i innych środków przeciwgorączkowych. dawka powinna być ściśle dostosowana do wieku oraz masy dziecka.

To nie jedyne rozwiązanie

Dobrze pamiętać o tym, że leki na przeziębienie dla dzieci nie są jedynym rozwiązaniem. Maluchowi warto podawać naturalne antybiotyki, jak cebulę, czosnek, czy cytrynę. Wspaniale sprawdzają się również różnego rodzaju kiszonki, jeżeli dziecko je lubi. Dzieci karmione piersią warto przystawiać jak najczęściej, ponieważ mleko mamy ma bardzo cenne właściwości prozdrowotne dla maluszków. Jeżeli infekcja nie mija, a objawy nasilają się, w takiej sytuacji konieczna jest już konsultacja z pediatrą. Lepiej jednak umówić się z lekarzem na wizytę domową, niż udawać się z dzieckiem do przychodni, w której można zarazić się innymi chorobami.